Koncert Atom String Quartet

ATOM_STRING_QUARTET_A4_na_stronę_kopia
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2023-10-20 19:00 - 21:00

20 października 2023 r. zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na koncert zespołu Atom String Quartet, który odbędzie się w sali widowiskowej o godz.19:00. Bilety w cenie 25 zł będą do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego w Przemyślu, która jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 14:00 do 20:00 oraz online. 

bilet.png

Informacja o zespole:

 Atom String Quartet – to jeden z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie. Łączy w sobie ogromne umiejętności klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko pojętą improwizacją, inspirowaną polskim folklorem, muzyką światową oraz muzyką współczesną i klasyczną. W swoim repertuarze grupa nieustannie przeciera nowe ścieżki, poszukując własnych rozwiązań brzmieniowych i formalnych wymykających się jakiejkolwiek klasyfikacji.

Atom String Quartet został założony w 2010 roku w Warszawie przez: skrzypków Dawida Lubowicza i Mateusza Smoczyńskiego, altowiolistę Michała Zaborskiego i wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego. Wszyscy muzycy otrzymali gruntowne wykształcenie klasyczne – są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Chopina w Warszawie. Wszyscy komponują i z sukcesem prowadzą własne projekty solowe.

Od zdobycia Grand Prix XIII Konkursu BielskaZadymkaJazzowa w 2011 roku ASQ jest stałym gościem największych scen muzycznych Polski i świata.

Kwartet nagrał pięć autorskich płyt: „Fade In” (2011), która otrzymała nagrodę Fryderyka polskiego przemysłu fonograficznego w kategorii Jazzowy Debiut Roku w Fonografii, „Places” (2012), za którą ASQ otrzymało Fryderyka w kategorii „ Album Roku – Muzyka Jazzowa” oraz „AtomSPHERE” (2015), który był nominowany do Fryderyka 2016 w kategorii „Album Roku z Muzyką Jazzową”. Wszystkie albumy zostały wydane przez wytwórnię Kayax i zawierają głównie autorskie kompozycje muzyków kwartetu.

W 2017 roku ukazała się czwarta płyta zespołu – „Seifert”, na której kwartet wykonał własne interpretacje utworów wybitnego polskiego skrzypka jazzowego – Zbigniewa Seiferta. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Album Roku Muzyka Jazzowa, a jej wydaniem zajęła się Fundacja Zbigniewa Seiferta.

Rok 2019 przyniósł płytę „Penderecki”, na której znalazły się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego w aranżacjach muzyków ASQ na improwizujący kwartet smyczkowy.

W 2021 roku z inicjatywy Doroty Serwy – Dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ukazała się w Szczecinie płyta „Karłowicz Recomposed”. ASQ występuje na płycie wspólnie z Kwartetem Dętym Filharmonii Szczecińskiej – grupą solistów tej instytucji. W programie znalazły się pieśni Karłowicza w opracowaniach na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Aranżacji dokonali członkowie ASQ, a wydawcą albumu jest Filharmonia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Zacieśniła się współpraca ASQ z Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum, której efektem są dwie płyty: „Made in Poland”, na których oprócz kompozycji Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego znalazły się utwory Krzysztofa Lenczowskiego („Iława” i „Namysłowiak”) i DawidaLubowicza („Ballad o śmierci Janosika”) oraz płytę „Supernova” – zawierającą premierowe kompozycje napisane specjalnie na tę okazję przez muzyków ASQ oraz utwór specjalny „Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i smyczki orkiestra” Hanny Kulenty-Majoor, dedykowana obu zespołom. Obie płyty zostały uhonorowane nagrodą Fryderyk: „Made in Poland” (2017) w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertowa oraz „Supernova” (2018) w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna.

Ważnym miejscem w dyskografii zespołu są albumy koncertowe z projektami specjalnymi, takimi jak: LeszekMożdżer and Friends „Live in Berlin Philharmonic III”, Grzech Piotrowski World Orchestra „Live in Gdańsk”, String Big Band „Live in Trójka”, czy Dorota Miśkiewicz „Piano.pl”. Muzycy ASQ są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych artystów. Można ich usłyszeć na płytach: Zakopower („Drugie pół”), Kayah („TransorientalOrchestra” i „Gdy pada śnieg”), Natalii Kukulskiej („Ósmy plan”), Cezariusza Gadziny („The Fifth Element”), Rafała Grząski („Atom Accordion Quintet”), Grażyna Auguścik („Inspirowane Lutosławskim”), Tomasz Wendt („Behind The Strings”).

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, m.in.: „Grand Prix Towarzystwa Jazzowego Melomani” w kategoriach „Melomani-Hope” (2010) i „Zespół Roku” (2016), „Złote Gęśle” w 15. Polskim Radiu Festiwal Folklorystyczny Nowa Tradycja (2012) oraz Nagroda Polskiego Radia „Mateusz Trójki” (2015) w kategorii „Muzyka Jazzowa”. Od początku swojej działalności muzycy ASQ zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, zajmując wielokrotne pierwsze miejsca w kategorii Acoustic Ensemble.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołowymi artystami i orkiestrami polskimi i zagranicznymi. Ich muzycznymi partnerami są artyści i zespoły takie jak BranfordMarsalis, BobbyMcFerrin, Gil Goldstein, NDR Bigband, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Paolo Fresu, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, AndréOchodlo, Urszula Dudziak , Anna Maria Jopek, Marek Moś, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Smolik , Orkiestra AUKSO, Orkiestra Filharmonii NFM, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Kameralna NFM Leopoldinum, SinfoniaVarsovia, Sinfonietta Cracovia , SinfoniaIuventus.

W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą-rezydentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W marcu 2021 roku Atom String Quartet wraz z pianistką Hanią Rani wykonał „Testament” Maxa Richtera. Utwór zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza powstał i zadedykowany wykonawcom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Premierę utworu zarejestrował Program Kultura Telewizji Polskiej.

 

 
 

Terminy

  • 2023-10-20 19:00 - 21:00