Jubileuszowa X Biesiada nad Morawskim Łęgiem za nami!

24 września 2023 r., w ostatnią niedzielę miesiąca odbyła się dziesiąta, jubileuszowa Biesiada nad Morawskim Łęgiem – Prezentacja Tradycji Kulinarnych Podkarpacia. Pochmurna i nieco deszczowa aura tego dnia nie przeszkodziła, aby na placu obok szkoły podstawowej w Morawsku było gwarno, wesoło, kolorowo, a przede wszystkim smakowicie. Do konkursu kulinarnego będącego najważniejszym punktem wydarzenia stanęło 10 zespołów. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich
i Stowarzyszenia z terenu Podkarpacia zmierzyły się z tegorocznym zadaniem, jakim było wykonanie dwóch dań: potrawy przyrządzonej w piecu oraz potrawy pod hasłem „dookoła śliwki”. Panie biorące udział w konkursie jak zwykle nie zawiodły, wykazując się dbałością o każdy szczegół, począwszy od wyglądu i przyozdobienia stoisk, poprzez regionalne stroje, a skończywszy na prezentacji i sposobie serwowania konkursowych dań, o których pięknie potrafiły też opowiedzieć. Komisja tegorocznej Biesiady obradowała w składzie: Justyna Niepokój-Gil – etnograf z Muzeum Kultury Ludowej
w Kolbuszowej, Katarzyna Medelczyk-Szkółka – kulturoznawca z Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Krzysztof Zieliński – regionalista, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia POLSKA  EKOLOGIA. Oceniając poszczególne zespoły brano pod uwagę smak potraw, zgodność z tradycyjną kuchnią regionu oraz ogólny wygląd stoiska, którego elementem była prezentacja przedmiotu używanego w dawnej kuchni.

Na stołach królowały knedle i zupy śliwkowe, a także wypieki z wykorzystaniem tych jesiennych owoców. Wśród dań przygotowywanych w piecu dominowały potrawy, w których jednym z głównych składników była kapusta, zarówno świeża, jak i kiszona. Wśród gości odwiedzających stoiska dużym zainteresowaniem cieszyły się produkty „z domowej spiżarni”, przeznaczone przez gospodynie do sprzedaży, a więc różnego typu soki, konfitury, kompoty, kiszonki i marynaty.

Jak to na biesiadach bywa, nie mogło też zabraknąć występów artystycznych. Na scenie zaprezentowały się zespoły, które zachęciły publiczność do zabawy – Zespół Tańca Ludowego JAROSŁAWIAKI z Jarosławia, Zespół WIETLINIANIE z Wietlina, a przygrywała i śpiewała Kapela Zespołu Regionalnego WESELE KRZEMIENICKIE z Krzemienicy.

Jubileuszową Biesiadę patronatem medialnym objęli: Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski, Życie Podkarpackie, TVP3 Rzeszów oraz portal internetowy Puls Podkarpacia.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołem komisji konkursowej:

Protokół Komisji Konkursowej

"Dookoła śliwki. Po raz dziesiąty odbyła się Biesiada nad Morawskim Łęgiem" - Relacja z Expresu Jarosławskiego