Tradycyjnie już od wielu lat w Niedzielę Palmową, tydzień przed świętami Wielkiej Nocy
w klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbył się Jarmark Rękodzieła Ludowego,  którego nazwa nawiązuje do dawnej nazwy Niedzieli Palmowej, czyli „Kwietna Niedziela”. Kolorowe stoiska wystawców zachęcały do kupna pięknych pisanek, wypiekanych baranków, palm, szydełkowych serwetek, kwiatów z bibuły, rzeźb, ceramiki i innych pięknych świątecznych wyrobów. Każdy, kto przyszedł tego dnia na jarmark, oprócz możliwości zakupu rękodzieła ludowego, miał okazje zobaczyć, a nawet samemu spróbować  wykonać prawdziwe ludowe rzemiosło. Zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się prace przy kole garncarskim, oprócz tego można było zobaczyć jak powstają drewniane foremki na baranki z masła, tradycyjnie haftowane gorsety, kwiaty z bibuły, pisanki wykonane metodą drapaną, czy też plecione z gałązek ozdoby świąteczne. Podczas trwania jarmarku odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów: na pisankę wielkanocną oraz konkursu dla dzieci i młodzieży pt. „Wielkanocne tradycje”.  Była też wyjątkowa okazja, aby obejrzeć widowisko pt. „Wielka sobota”. Spektakl został zaprezentowany przez Zespół obrzędowy „Stokrotki” z Cewkowa (gm. Stary Dzików), a opowiadał o zwyczajach i tradycji wielkiej soboty w powiecie lubaczowskim. Po występie panie z zespołu zaśpiewały kilka tradycyjnych pieśni wielkanocnych oraz wielkopostnych, wprawiając w nastrój zadumy i oczekiwania.

Ciekawym widowiskiem była też prezentacja filmów zrealizowanych przez Centrum Kulturalne, które pokazywały jak od podstaw wykonać pisankę metodą drapaną oraz batikową, czyli pisaną woskiem.
Organizatorem wydarzenia było Centrum Kulturalne w Przemyślu, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Przemyski –  Jan Pączek. Patronat medialny sprawował:  Tygodnik „Życie Podkarpackie”, Telewizja Kablowa TOYA, oraz rozgłośnia katolicka - Radio Fara.

Protokół z posiedzenia komisji oceny konkursu na pisankę w dn. 29 marca 2023 r. w Przemyślu

Komisja w składzie:

dr Małgorzata Dziura – etnograf,  MNZP w Przemyślu

dr Helena Piaskowska – artysta, malarz, CK Przemyśl

Krystyna Trojanowska, folklorysta, Jarosław

po obejrzeniu i zapoznaniu się z zestawami pisanek zgłoszonych w trzech kategoriach technicznych w liczbie 33 prezentacji, postanowiła przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:

W kategorii technika batikowa:

I Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 250 zł oraz nagrodą rzeczową ufundowaną przez Powiat Przemyski dla:

-  Anny Kowalów z Kalnikowa

Dwa Wyróżnienia w wysokości po 100 zł każde otrzymują:

- Teresa Mazur z Reczpola

- Karolina Kowalczyk z Pruchnika

W kategorii technika drapana:

I Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 250 zł i nagrodą rzeczową ufundowaną przez Powiat Przemyski dla:

- Krystyny Mazur z Przemyśla

Dwa równorzędne II Miejsca wraz z nagrodą pieniężną w wysokości po 200 zł każda dla:

- Justyny Kowalczyk z Pruchnika

- Ewy Kasprzyk-Oleszczuk z Siedlisk

Trzy równorzędne III Miejsca wraz z nagrodą pieniężną w wysokości po 150 zł każda, otrzymują:

- Joanna Rumińska z Orłów

- Janina Paszko z Pawłokomy

- Ewa Szybiak z Drohobyczki

W kategorii technika współczesna:

I Miejsca nie przyznano

- Zofia Sokół z Gniewczyny Łańcuckiej (pisanki oklejane kordonkiem)

- Natalii Sobel z Drohobyczki  (pisanki oklejane papierem).

III Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł dla:

- Ewy Żurawskiej z Drohobyczki.

Nagrody pieniężne na łączną kwotę 2 100, 00 zł ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu. Nagrody rzeczowe ufundował Powiat Przemyski.

W kategorii „Mistrz-Uczeń”:

Cztery równorzędne Nagrody rzeczowe ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu (na łączna kwotę 398,91 zł) otrzymują:

- Anna Kowalów z Mistrzem Anna Kowalów z Kalnikowa

- Mikołaj Kowalów z Mistrzem Anna Kowalów z Kalnikowa

- Maja Wojdyło z Mistrzem Magdaleną Wojdyło z Świebodnej

- Klaudia Kowalczyk z Mistrzem Małgorzatą Kowalczyk z Pruchnika

Komisja stwierdza, że w konkursie na pisankę zaprezentowane zostały tradycyjne techniki i wzornictwo charakterystyczne dla terenów objętych tym konkursem tj. powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, rzeszowskiego, przeworskiego.

W technice batikowej i drapanej występujące wzory to różnego rodzaju znaki solarne – niezbyt często pojawiające się na pisankach, motywy geometryczne, roślinne i zoomorficzne.

W konkursie wystąpiły też techniki współczesne nawiązujące wzornictwem
i kolorystyką do tradycyjnych motywów zdobniczych oraz symboliki Świat Wielkanocnych.

W tej kategorii jury doceniło spójność wypowiedzi artystycznej i minimalizm użytych środków, co pozwala uniknąć „pstrokacizny” i nadmiaru zdobnictwa.

Ze szczególną radością jury doceniło udział najmłodszych uczestników w kategorii „Mistrz-Uczeń”. Jest to kontynuacja przekazywania tradycji pisankarskich z pokolenia na pokolenie.

Komisja podkreśla starania organizatora o ochronę takiej dziedziny sztuki ludowej, jaką jest pisankarstwo. Wnioskuje o kontynuację tego konkursu, którego adresatami są osoby dorosłe posiadające umiejętności wykonawcze tradycyjnych technik, wzorów, kolorów charakterystycznych dla naszego regionu. Jak również zapraszane jest młodsze pokolenie, jako spadkobiercy tych tradycji.

Przemyśl, dn. 29. 03. 2023 r.