16.03.2023 r. odbył się XXXI. międzynarodowy konkurs i wystawa pisanek Karpatská kraslica 2023.  w Muzeum Wyhorlatu w Humenné.
Centrum Kulturalne rekomendowało do udziału w wystawie pisankarki (laureatki konkursu na pisankę, który jest organizowany przez CK w Przemyślu od przeszło 20 lat):
- Elżbietę Dykas z Orzechowiec – pisanki drapane
- Zofię Sokół z Gniewczyny Trynieckiej (Rzeszów) – pisanki współczesne
- Małgorzatę Kowalczyk z Pruchnika – pisanki batikowe
W ramach uroczystego otwarcia wystawy Karpatská kraslica 2023. odbyła się ocena konkursu i wręczenie nagród. Jedną z laureatek konkursu była pani Zofia Sokół, która wykonała i zaprezentowała pisanki wykonane techniką współczesną, ale z nawiązaniem do dawnych, tradycyjnych wzorów. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia, wystąpił zespół folklorystyczny ze Słowacji, następnie zaproszono wszystkich gości do zwiedzania wystawy. Patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Słowackiej na Ukrainie Marek Šafin oraz Przewodniczący Samorządowego Regionu Preszowskiego Milan Majerský. Celem międzynarodowego konkursu i wystawy prezentacyjnej jest wspieranie tradycji robienia pisanek jako ważnego elementu dziedzictwa kulturowego regionu karpackiego. Gościem honorowym wydarzenia Karpatská kraslica 2023 było Muzeum Jaj Wielkanocnych w ukraińskiej Kołomyi, które jako jedyne na świecie koncentruje się na badaniach naukowych i prezentacji pisanek. W bieżącym roku Vihorlatské muzeum w Humenné prezentowało dzieła ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Polski i Węgier.
W dniach 2 i 3 kwietnia 2023 r. w ramach wystawy na terenie Muzeum Wyhorlatu w Humenné  odbędzie się Jarmark Wielkanocny, a w czasie trwania wystawy cykl warsztatów kreatywnych dla szkół. Wystawa KARPATSKÁ KRASLICA 2023 jest otwarta dla zwiedzających od 16 marca do 30 kwietnia 2023 roku w Sali Galerii Orest Dubaya Muzeum Wyhorlatu w Humennie.