Protokół z posiedzenia JURY

XXVI Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. I. Krasickiego „O Złotą Szpilę”

TURNIEJ LITERACKI

14 listopada 2023 roku

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Komisja w składzie:

- dr Urszula Lewartowicz – przewodnicząca

- Agata Pilawa

- Krzysztof Kubaszek

po zapoznaniu się z pracami literackimi nadesłanymi od 30 uczestników postanowiła przyznać następujące nagrody:

teksty prozatorskie:

I nagroda wraz z nominacją do „Złotej Szpili” – Maciej Gardziejewski z Warszawy, godło „Galion”

za cykl

II nagroda – Jakub Bolec z Rzeszowa, godło „Gronovit” za „Rocky Balboa”

teksty poetyckie:

I nagroda – Marek Orłowski z Jarosławia, godło „Mark Eaglesky” za zestaw

II nagroda – Jarosław Andrasiewicz z Łodzi, godło „Kapitan Tygrys” za „Bezmamucie” i „Filtrciarka”

III nagroda – Ewa Jowik z Łazów, godło „Świerszczyk” za „Bajkę o malinach”

małe formy literackie:

I nagroda – Zbigniew Pikuła z Majkowic, godło „Tonikt” za „Akwarymki”

II nagroda – Ewa Jowik z Łazów, godło „Świerszczyk” za limeryki

Nagrody rzeczowe ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom za przesłane teksty, tym bardziej, że prace spłynęły niemal

z całej Polski. Niewątpliwe walory nagrodzonych prac (zarówno dłuższych, jak i krótszych form) to:

- kreatywność

- błyskotliwość

- wykorzystanie absurdu

- stylizacje językowe

- aluzje literackie do twórczości klasyków

- lapidarność wypowiedzi połączona z efektem końcowym.

Jury składa serdeczne podziękowania Centrum Kulturalnemu w Przemyślu za wieloletnie tworzenie przestrzeni dla szeroko rozumianej twórczości satyrycznej.

Protokół z posiedzenia JURY

XXVI Ogólnopolski Turnieju Satyry im. I. Krasickiego „O Złotą Szpilę”

TURNIEJ PLASTYCZNY

14 listopada 2023 roku

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Komisja w składzie:

- Marek Gliwa – przewodniczący

- Tomasz Król

- Rafał Kureczka

Po obejrzeniu 300 prac zgłoszonych na konkurs postanowiła nagrodzić i wyróżnić:

kategoria uczniów i studentów szkół i uczelni artystycznych:

w tej kategorii nagrody i wyróżnienia otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach

- I nagroda wraz z nominacją do nagrody głównej „Złotej Szpili -- Maja Rybak

- II nagroda – Marcin Rydel

- III nagroda – Amelia Wajnert za pracę „Ewolucja”

- Dominik Węgiel

- Weronika Witkowska

- Emilia Skrzypek

- Natalia Kossakowska

- Anna Esnekier za prace „Maszyna systemu” i „Kreowanie wizerunku”

- Natalia Górska

- Katarzyna Szczygieł za pracę „Kawka”

- Michalina Motyka za pracę „Monitoring osiedlowy”

kategoria twórców profesjonalnych:

- I nagroda – Krzysztof Suski z Henrykowa za pracę „Ziemia?..#”

- II nagroda -  Henryk Cebula z Tryńczy za pracę „Polskie lasy w Chinach”

- III nagroda ex aequo Dariusz Dąbrowski z Częstochowy za pracę „Prezent”

i Grzegorz Wach z Opola za pracę „Sztuka latania”

WYRÓŻNIENIE

- Wiesław Lipecki z Myszkowa za pracę „Skład opału”

Na tegoroczną edycję konkursu na Turniej plastyczny w ramach „Złotej Szpili” uczestnicy nadesłali obfitą liczbę prac. Autorami ich ogromnej większości byli uczestnicy w kategorii do osiemnastego roku życia. Należy zwrócić uwagę na wspólne motywy przewodnie w ich treści, a są to relacje międzyludzkie – w tym z rówieśnikami, rodzicami. Jest także troska o świat i zwierzęta. Podsumowując – o środowisko, z którym młodzi ludzie na co dzień mają kontakt. Należy nadmienić także techniczne wykonanie ilustracji, które także zaprezentowało wysoki poziom i było brane pod uwagę.

Stąd nagrodzone prace, czyli satyra o ozdabianiu ciała, zaprezentowana na rysunku z lwami. Problem z akceptacją własnego wyglądu poruszyła kolejna nagrodzona ilustracja. Uwagę Jury zwrócił też rysunek dotyczący pewnych stałych zachowań pomimo tysięcy lat ewolucji. Na koniec apel do młodzieży, chcących wziąć udział w następnej edycji konkursu – podpisujcie swoje prace imieniem i nazwiskiem – niech Jury i potomni Was poznają.

W kategorii dorosłych twórców liczba prac była dużo mniejsza. Nie znaczy to, że poziom ilustracji nie dopisał. Główna tematyka dla odmiany dotyczyła wydarzeń na świecie. Stąd wśród nagrodzonych prac motyw teorii spiskowych, czy troski o środowisko w kontekście własnego kraju. Uwagę Jury zwróciły także ilustracje: jedna dotycząca relacji damsko–męskich oraz druga – luźny, zabawny motyw wychowania.

Gratulujemy laureatom i uczestnikom. Niniejszy konkurs dowodzi Waszego zainteresowania światem i rozumienia jego bolączek. Wasz głos jest ważny, zaś oglądane prace przez odbiorców maja szansę wzbudzić kontemplację.

Tomasz Król