XI Regionalny Przegląd Chórów Pieśni Maryjne

22 października w niedzielne popołudnie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie odbył się już po raz jedenasty Regionalny Przegląd Chórów Pieśni Maryjne. Przegląd poprzedziła uroczysta Masza Święta w Konkatedrze Lubaczowskiej. Podczas prezentacji w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zebrani mieli wyjątkową okazję wysłuchać piękne niekiedy już zapomniane pieśni ku czci Matki Bożej. Jako utwór obowiązkowy w tegorocznej edycji została wybrana pieśń „Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa” muz. J. Kołaczkowskiego w opracowaniu D. Lasoty. Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż to właśnie w tym roku przypada 40 rocznica rekoronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, której dokonał 19 czerwca 1983 roku na Jasnej Górze Ojciec Święty Jan Paweł II. Obraz Matki Bożej Łaskawej znajdujący się obecnie w lubaczowskim Sanktuarium jest wierną kopią, znanego i czczonego wizerunku Matki Bożej z Katedry Lwowskiej. To właśnie przed tym cudownym wizerunkiem Matki Bożej Król Jan Kazimierz w czasie potopu szwedzkiego oddał w opiekę nasz naród Matce Bożej, której nadał tytuł Królowej Korony Polskiej. Do 1945 roku obraz ten  znajdował się w Katedrze Lwowskiej następnie został sprowadzony do Lubaczowa a obecnie przechowywany jest w skarbcu na Wawelu. Pięknym hołdem złożonym ku czci Matki Bożej Łaskawej było wspólne wykonanie tego wyjątkowego utworu na zakończenie Przeglądu. W tegorocznej edycji wzięło udział pięć chórów: Chór Cantate Deo z Zamościa, Chór Solamen z Jodłówki, Chór Fermata z Kozienic, Chór Fraza  z Kosiny oraz Chór Miejsko – Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim. Prezentacje konkursowe oceniała specjalnie powołana komisja. Szczegółowe wyniki zostały zamieszczone poniżej w protokole.

Protokół_scan.jpg

Organizatorami Przeglądu byli: Parafia Konkatedralna w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury
w Lubaczowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Partnerami byli: Miejski Dom Kultury w Lubaczowie oraz Gmina Lubaczów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej JE Ks. Bp Marian Rojek oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Rzeszów, Lubaczow.tv, Radio Via, Radio Fara, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Katolicki Niedziela, Puls Podkarpacia, ZLubaczowa.pl, ELubaczow.com.

Bernadetta Janduła

Centrum Kulturalne