„Kwietną Niedzielę” Jarmark Rękodzieła Ludowego

kwietna_niedziela
2023-04-02 12:27 - 18:27

Centrum Kulturalne w Przemyślu po raz kolejny organizuje „Kwietną Niedzielę” Jarmark Rękodzieła Ludowego.
Skierowany jest on do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych sztuką i kulturą ludową, związaną z okresem Świąt Wielkanocnych. Jest także ukłonem skierowanym   w   stronę   twórców   ludowych,   aby   mogli   zaprezentować   swoje   unikalne rękodzieło   i  warsztat   pracy.   Staramy   się   zapraszać   autentycznych   twórców   ludowych będących depozytariuszami dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Jak za dawnych, tętniących gwarem jarmarków odbędzie się kiermasz rękodzieła, wystąpi także Zespół Obrzędowy „Stokrotki: z Cewkowa, gm. Stary Dzików, przybliżając zwyczaje, pieśni związane z okresem Świat Wielkanocnych w spektaklu pt. „Wielka Sobota”, ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs na pisankę wielkanocną oraz konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Wielkanocne tradycje”. Konkurs na pisankę wielkanocną rokrocznie ukazuje pienne pisanki, wykonywane zarówno technikami tradycyjnymi: batikową i drapaną, jak i techniką współczesną nawiązująca jednak do tradycyjnych wzorów pisanek z poszczególnych miejscowości. „Kwietna Niedziela” czyli niegdyś tak nazywana Niedziela Palmowa jest okazją do spotkań, wymiany doświadczeń, prezentacji sztuki ludowej, oraz oryginalnych zakupów na Święta Wielkanocne.

• 2023-04-02 12:27 - 18:27