44. Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form

wybrane_dddd
2023-01-26 12:51 - 2023-01-29 12:51

Biesiada Teatralna  w Horyńcu -  Zdroju  to najstarszy tego typu festiwal w kraju.  Rokrocznie w biesiadzie uczestniczy ponad 10 amatorskich zespołów teatralnych małych form z Polski, wyłonionych spośród kilkudziesięciu propozycji zgłoszonych do udziału. W ciągu  trzech dni prezentacji konkursowych miłośnicy sztuki teatralnej mają możliwość obejrzenia i skonfrontowania najnowszych tendencji i nurtów w amatorskim ruchu teatralnym.

Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i  filmowych wśród nich  Bernadetta Machała, Tomasz Karolak, Michał Piela. Występy młodych artystów oceniali zawsze profesjonalni  jurorzy, wśród nich  Andrzej Jarecki, Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Irena Jun, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Markuszewski, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor, Jan Nowicki, Piotr Cyrwus, Jacek Chmielnik, Piotr Machalica, Mirosław Baka, Barbara Dziekan, Małgorzata Zajączkowska, Edward Linde-Lubaszenko, Marta Klubowicz, Leszek Mądzik, Tomasz Stockinger, Lesław Żurek, Magdalena Kumorek, Stanisław Górka, Tomasz Karolak.

W  44 edycji Biesiady udział weźmie 12 teatrów wyłonionych przez organizatorów spośród ponad 30 zgłoszonych propozycji spektakli. Dla zwycięzców Biesiady planowane są nagrody finansowe wraz  z symbolami , w kategorii zespołów małych form: „Złoty Róg Myśliwski Króla Jana”, ”Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana”, „Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana”. W kategorii indywidualnych dokonań twórczych zaplanowane nagrody to: „Złota Misa Borowiny”, „Srebrna Misa Borowiny” , „Brązowa Misa Borowiny” oraz nagroda specjalna „Róża Horyniecka” Planowana jest również nagroda rzeczowa „Talerz Biesiadny Króla Jana” wyłoniona w ramach plebiscytu publiczności. Ponadto  planuje się  dodatkowe  wyróżnienia i nagrody. Integralną częścią Biesiady są pozakonkursowe prezentacje dla mieszkańców i kuracjuszy Horyńca-Zdroju, a także innych mieszkańców Podkarpacia, które odbędą się w dniach  26, 27, 28 stycznia 2023 roku , a także podczas Gali Biesiady  29 stycznia 2023 roku, w sali teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju. Wydarzeniu towarzyszyć będzie  występ artysty profesjonalnego planowany na  27 stycznia 2023 roku, a także   spotkanie integracyjne uczestników Biesiady. Natomiast mieszkańcy Przemyśla i rejonu będą mieć możliwość obejrzenia wybranych  spektakli Biesiady podczas zorganizowanych Reminiscencji Horynieckich zaplanowanych na marzec 2023 roku w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Teatry zaproszone do udziału w Biesiadzie

1.Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy

2.Teatr Kąt - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

3. Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy - Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli