PRZYSTANEK POEZJA. Wieczór autorski EWELINY ŁOPUSZAŃSKIEJ

afisz
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2023-05-25 09:55 - 18:55

W czwartek,  25  maja o godz. 18.00 zapraszamy sympatyków poezji do Klubu "Piwnice" Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spotkanie z rzeszowską poetką Eweliną Łopuszańską. Jej wieczór autorski pt. „Słowa strzeliste” organizowany jest w ramach cyklicznej imprezy „Przystanek Poezja”, który od ponad 20 lat promuje twórczość wybranych podkarpackich poetów. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni zespół  Trio X.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu. Wstęp wolny.

 

zdjecie_E._Łopuszańska.png

 

 

EWELINA ŁOPUSZAŃSKA poetka, animatorka kultury. Urodziła się w Łańcucie, od dziecka mieszka w Rzeszowie.


Poezją zajmuje się od ok. 17 lat, prowadzi imprezy poetyckie, recytuje. Jej pasją jest historia starożytna Europy północno-wschodniej i prasłowiańskie korzenie. Debiutowała w antologii „Rzeszów w poezji” w roku 2010. Pierwszy tomik poetycki „Ewoliny” z grafikami Wojtka Atamana wydała w 2013 r. Otrzymała za niego nagrodę ZLP w Rzeszowie „Za najlepszy debiut Podkarpacia”. Drugi tomik „Dotyk Kamienia”, również z ilustracjami Atamana wydała w roku 2015, trzeci „Pocztówki” w 2016 r., czwarty „Dym z komina”  w 2018 r.,  a piąty  „Istota Ciszy” ukazał się we wrześniu 2022 r.  Przeczytać je można też w dwóch zeszytach poetyckich  z serii „Tramp Poeta” 2019.  Jej wiersze opublikowano ponadto w wielu antologiach, na łamach prasy regionalnej i w Internecie, m.in. w gazetach „Nasz Dom Rzeszów”, „Głos Tyczyna” oraz na portalach internetowych pogranicze.eu i sprzyjaciele.blogspot.com, a także w antologii „Rzeszów w poezji” wydanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w 2010 r., oraz w „Antologii poetów Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury” w roku 2017. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich. Czynnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych Rzeszowa i regionu biorąc udział w wernisażach malarstwa, fotografii oraz spotkaniach poetyckich.

Jest aktywnym członkiem Klubu Poetów Podkarpacia „Perły”, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Grupy Literackiej „Słowo”  w Mielcu.

Odznaczona odznaką „Za zasługi dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r. 

Pisze różnorakie wiersze, raczej krótkie, chociaż moment inspiracji poezją Elizabeth Bishop zaowocował kilkoma wierszami dłuższymi, zamieszczonymi w tomiku „Istota Ciszy”.

Bywa, że wiersze są rymowane, choć unika rymów tzw. częstochowskich. Lubi strofę saficką i wiersz biały.
Od czasu do czasu pisze haiku – podobne króciutkie formy poetyckie.
 
 

Terminy

  • 2023-05-25 09:55 - 18:55