Nowowiejski Goes Jazz

Herdzin_i_spółka_a4_plakat_na_strone_kopia
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2023-04-21 19:00 - 21:00

Sala Widowiskowa CK
21 kwietnia 2023 r., godz. 19.00, bilety: 25 zł

https://ekobilet.pl/ck-przemysl/nowowiejski-goes-jazz--ck-jazz-47607/516065-bilety-na-koncert

O projekcie:

Opracowywanie na jazzowo muzyki poważnej ma długą historię, zainicjowaną już w latach 50-tych przez słynny Modern Jazz Quartet. Krzysztof Herdzin,  jako klasycznie wykształcony pianista będący również rasowym jazzmanem wielokrotnie podejmował wyzwania związane z aranżacjami utworów klasycznych. Debiutancka płyta "Chopin" z 1995 roku, kompozycje Grażyny Bacewicz, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy ostatnia płyta "Impressions on Paderewski" są świadectwem kreatywnego spojrzenia na klasykę, z pełną pokorą i zrozumieniem intencji kompozytorów.

"Pieśni z Warmii i Mazur" Feliksa Nowowiejskiego to ciekawy przykład aranżacji dokonanych z oryginalnych opracowań ludowych melodii, rozpisanych przez Nowowiejskiego na głos i fortepian. Opierał się na materiałach etnografów wędrujących po wioskach, spotykających się z muzykami przekazującymi z pokolenia na pokolenie regionalne przyśpiewki. Dopisał oryginalne harmonie i ułożył formy utworów, nadając im neoklasyczny charakter. Herdzin poszedł o krok dalej reharmonizując w jazzowym idiomie tematy, pozostawiając sporo miejsca na improwizacje, zmieniając rytmikę i nastroje.

Program został nagrany na płytę "Nowowiejski w wielu wymiarach" przez kwartet wykładowców Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Krzysztofa Herdzina, Macieja Sikałę, Grzegorza Nadolnego i Piotra Biskupskiego. 

NOWOWIEJSKI GOES JAZZ

Krzysztof Herdzin - fortepian, aranżacje

Maciej Sikała - saksofon tenorowy i sopranowy

Grzegorz Nadolny - kontrabas

Piotr Biskupski - perkusja

Herdzin

Krzysztof Herdzin

Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował w Akademii jako wykładowca. Powrócił do macierzystej uczelni w 2010, na nowo powstałym Wydziale Jazzu, Dyrygentury i Edukacji Muzycznej. W styczniu 2021 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych, prowadzi własną klasę fortepianu jazzowego. W 2022 r. został powo­ła­ny jako ekspert do Komisji Ewaluacji Nauki, orga­nu dorad­cze­go Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego.

Ma na swoim koncie występy z orkiestrą (“Błękitna Rapsodia” G. Gershwina, Koncert fortepianowy a-moll E. Griega, XVII Koncert fortepianowy G-dur W. A. Mozarta, własne “Concertino na fortepian i orkiestrę”), nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium, współpracę z działającą na terenie Niemiec fundacją Yehudi Menuhina “Live Music Now”, koncerty muzyki kameralnej w duetach z klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, światowej sławy skrzypkami Vadimem Brodskim, Mariuszem Patyrą, saksofonistą Pawłem Gusnarem oraz wybitnymi flecistkami Jadwigą Kotnowską i Agatą Igras, z kwartetami smyczkowymi Camerata, Prima Vista, Royal String Quartet.

Aktywnie współpracował z największymi polskimi gwiazdami (m.in. Aleksandra Kurzak, Małgorzata Walewska, Olga Pasiecznik, Ewa Małas-Godlewska, Kayah, Edyta Górniak, Ewa Bem, Łucja Prus, Halina Frąckowiak, Anna Maria Jopek, Edyta Geppert, Lora Szafran, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Olga Bończyk, Anna Serafińska, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Ewa Uryga, Ryszard Rynkowski, Piotr Cugowski, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Wojciech Gąssowski, Andrzej Dąbrowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Janusz Szrom).

Na początku lat 90 – tych dostał się pod skrzydła nestorów polskiej sceny, saksofonistów Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka, występując z nimi w ich zespołach. W latach 1996-2001 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Występował i nagrywał ze światowymi gwiazdam: Maria Schneider, BranfordMarsalis, GregoireMaret, Richard Bona, Eddie Henderson, VinnieColaiuta, Gil Goldstein, Oscar Castro-Neves, Paulinho Garcia, Mino Cinelu, DhaferYoussef, Gary Husband, Yami, Jon Lord, Clarence Penn, Matt Dusk, Rick Margitza.

W ciągu blisko 30 lat kariery, jako pianista związany był m.in. z: “City Jazz Trio” Jacka Pelca, “Back To The Bass” Mariusza Bogdanowicza, “Quintessence ’96” Eryka Kulma, grupami West, Ostatni Dzwonek, KGB, Loud Jazz Band, kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, kwartetem Janusza Muniaka, kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, kwartetem Kazimierza Jonkisza, kwartetem Wojciecha Staroniewicza, kwartetem Michała Kulentego, kwartetem Cezarego Konrada, sekstetem Marka Napiórkowskiego, kwartetem Dawida Lubowicza, zespołami Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Ewy Bem, Haliny Frąckowiak. Danuty Błażejczyk, Anny Serafińskiej, Doroty Miśkiewicz, Mieczysława Szcześniaka.

Z jego talentu orkiestratora i aranżera korzystali kompozytorzy filmowi: Jan A. P. Kaczmarek, Stanisław Syrewicz, Henri Seroka, Robert Janson, Tomasz Gąssowski, Adam Skorupa.

W swojej autorskiej dyskografii ma 21 albumów. Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD.

 Maciej Sikala

Maciej Sikała

Urodzony w Gdańsku w 1961 r. saksofonista grający na sax tenor, sax sopran i c-melody, ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1987 r. Laureat konkusów i wyróżnień min:
– pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r.
– nagroda III pr Polskiego Radia ” Mateusz ‚ 95
– pierwsze miejsce w ankiecie Jazz Forum w kat. saksofon tenorowy w latach 1995- 2005
Ma za sobą współpracę z całą czołówką polskich jazzmanów tj. Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer… Współpracował także z czołowymi muzykami jazzowymi z zagranicy tj. LesterBowie, Kenny Wheeler, Billy Harper, Billy Har, Joanne Brackeen, David Liebman, RonnieBurrage, Wayne Dockerey, ReggieWorkman i inni.
Maciej Sikała nagrał ponad 40 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody ” Fryderyk”.
Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa). Od 11 lat gra w MACIEJ SIKAŁA TRIO oraz w PIOTR WOJTASIK QUARTET, LESZEK KUŁAKOWSKI QUARTET, DUET Z BOGDANEM HOŁOWNIĄ.

Biskupski

Piotr Biskupski

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych / Złota Tarka, Jazz nad Odrą/
Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D Brown, B. Molenhofem, S Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „ Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych min. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

Nadolny

Grzegorz Nadolny

Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kontrabasu dr. Zbigniewa Wrombla. To wszechstronny muzyk z jednakowym powodzeniem grający na gitarze basowej jak i kontrabasie. Od prawie trzech dekad aktywnie działa na muzycznej scenie. Jest podporą licznych formacji pochodzących z Bydgoszczy. Tu zadebiutował w zespole „West” w 1990 zdobywając z tym zespołem swoje pierwsze jazzowe laury na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Przez kilkanaście lat współpracował z perkusistą Jackiem Pelcem, stanowiąc trzon jego zespołów. Współtworzył trio wibrafonisty Karola Szymanowskiego, Asocjację trębacza Andrzeja Przybielskiego, trio pianisty Krzysztofa Herdzina, wspierał zespoły gitarzysty Piotra Olszewskiego, perkusisty Piotra Biskupskiego, Big Band Józefa Eliasza i inne liczne bydgoskie projekty i formacje. Współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych jak Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Strobel, Wojciech Karolak, a także z wykonawcami o innych muzycznych proweniencjach jak Sławomir Wierzcholski, Krystyna Stańko, Mariusz Lubomski czy Tomasz Kamiński. Współdziałał także z licznymi zagranicznymi wykonawcami m.in. DirkEngelhard, Uli Orth, MarqeLowental, David Gołoszczokin i wieloma innymi zagranicznymi artystami. Jest wziętym muzykiem sesyjnym. Nagrał kilkadziesiąt płyt z twórcami o bardzo zróżnicowanym spektrum muzycznym. Sam uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Oprócz muzykowania zajmuje się pracą pedagogiczną i edukacyjną. Jest m.in autorem cyklu koncertów prezentujących dokonania środowiska akademickiego pt: „Bydgoska Akademia Jazzu”. Zajmuje się także publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich gazet i czasopism.

 

 


 
 

Terminy

  • 2023-04-21 19:00 - 21:00