PROGRAM
6 października 2023 r., godz. 8:00, 9:30, 11:00 (grupy do 30 osób)
BARTOSZ MALINOWSKI "Bezpieczeństwo w górach". Warsztaty dla dzieci, młodzieży
W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo moje oraz moich bliskich. Aby być bezpiecznym w górach trzeba dobrze przygotować się do wędrówki, dobrze ją zaplanować, spakować plecak z niezbędnymi rzeczami, apteczką pierwszej pomocy, kurtką przeciwdeszczową, termosem z ciepłą herbatą i czymś do jedzenia. Trzeba pamiętać o mapie, kompasie oraz o tym aby zabrać naładowany telefon. Bo czasami w górach zdarzają się wypadki.
Muszę wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy i jak wezwać pomoc ratowników górskich. Od tego zależy życie innego człowieka.
W czasie zajęć dowiemy się i nauczymy:
* jak przygotować się do wędrówki po górach
* co musi znaleźć się w plecaku i dlaczego
* jak zaplanować trasę
* jak zwiększyć bezpieczeństwo naszej grupy
* jak wzywać pomoc w górach
* aplikacja RATUNEK i numery alarmowe
* jak zachować się w trakcie burzy
* jak zachować się w czasie bliskiego spotkania z niedźwiedziem
* sytuacje awaryjne i nie planowane,
* jak udzielić pierwszej pomocy (hipotermia, udar, utrata
przytomności, złamania kończyn)
* jak przeżyć w górach w czasie załamania pogody
Bartosz Malinowski – przewodnik górski ,instruktor turystyki zimowej, narciarstwa skiturowego oraz szeroko pojętego outdooru, autor książek o Himalajach. Pracuje m.in. w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski.
Zorganizował i poprowadził blisko 100 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich.
Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 - 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył 4000 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki "Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal" oraz Wielki Szlak Himalajski Indie, Pakistan Bhutan. Swoje teksty publikował w prasie podróżniczej i górskiej m.in: Magazyn Góry, NPM, TravelerNationalGeographic, Rowertour i wielu innych. Na co dzień koordynuje prace Grupy Chilloutdoor.
Warsztaty odbędą się w Klubie Piwnice CK, ul. Konarskiego 9
Cena: 20 zł (od uczestnika), opiekunowie mają wstęp bezpłatny
7 października 2023 r., sala widowiskowa Centrum Kulturalnego w Przemyślu, ul. Konarskiego 9
godz.15:00, Pokaz + wystawa
ALICJA NIKIEL "Impresje nadwodne – Wenecja, Amsterdam, Brugia"
Alicja Nikiel zaprasza na spacer malowniczym labiryntem ulic i wodnych kanałów Wenecji, Amsterdamu i Brugii; w zakątki odległe od popularnych, turystycznych atrakcji pocztówkowych widoków. Prezentacji przezroczy oraz wystawie prac plastycznych autorki towarzyszyć będzie jej opowieść o codziennym życiu nadwodnych miast, o ciekawych aspektach ich historii i kultury, o tradycjach i legendach, a także o niezwykłej architekturze i jej intrygujących detalach.
„... trzy miasta, które dzięki architektonicznemu i estetycznemu geniuszowi dawnych budowniczych, rzemieślników i artystów, powstawały na wodzie. To tej niełatwej symbiozie architektury z wodnym żywiołem Wenecja, Amsterdam i Brugia zawdzięczają swój niezaprzeczalny urok oraz wyjątkowość. A ponieważ „piękno jest tam, gdzie spocznie oko” pozwalałam oku odkrywać ich malownicze, tajemne zakątki; smakowałam je wszystkimi zmysłami, zapełniając szkicowniki wrażeniami z wędrówek i plenerów. Wizerunek miasta oglądanego w zwierciadle jego wodnych traktów intrygował mnie swą niejednoznacznością. Szczególnie w jesienne i zimowe poranki, gdy perłowo-szara mgła otulała melancholijne sylwetki nadwodnych fasad; a blade, zimne światło przywodziło na myśl obrazy niderlandzkich i weneckich mistrzów, skłaniając do utrwalenia własnych impresji tych miejskich pejzaży”...
https://ck.przemysl.pl/977-i-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria09b14411c9
godz.17:00, Pokaz
Sebastian Bielak "The LastFrontier. Wyprawa życia na Alaskę"
Opis wyprawy: Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu. Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzićobydwa aspekty.
Choć wyprawa nie miała charakteru modnych obecnie eskapad ekstremalnych, ale była zaplanowaną i przemyślaną „ekspedycją” przyrodniczo-geograficzną, to jednak w czasie tych kilkunastu tygodni spędzonych na Alasce miałem okazję przeżyć wieleprzygód. Brałem udział w raftingu na rzece Kenai, przepłynąłem łodzią lub kajakiem blisko 900 km wzdłuż biegu Jukonu, który jest największą rzeką Alaski; obserwowałem drapieżne ptaki, łowiłem ryby w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, wędrowałem samotnie po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, przeżyłem rzeczne tsunami i otarłem się o pożar tajgi. W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m.in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej oraz tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po swoich przodkach.
Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m.in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się rekordowe łososie czawycze oraz w miejscu, gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej. Słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi. Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Pokłosiem wyprawy są dwie książki: album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany „Parki narodowe i rezerwaty Alaski” oraz książka podróżnicza „Po bezdrożach Alaski”. Więcej szczegółów na mojej stronie internetowej: http://www.sebastianbielak.pl/wyprawa-na-alaske.html
Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.
https://ck.przemysl.pl/977-i-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria78ff215408
godz.19:00, Projekcja filmu pt. „Osiem gór”
Link do zwiastunu:
8 października 2023 r., sala widowiskowa Centrum Kulturalnego w Przemyślu, ul. Konarskiego 9
godz. 15:00 Pokaz
Grzegorz Petryszak, "Inny Iran”
Zapraszam Państwo w podróż po kraju uważanym z oś zła, gdzie ciemiężone są kobiety, gdzie za bycie homoseksualistą można stracić życie. Jak naprawdę wygląda kraj o ponad dwu i pół tysiącletniej historii i starożytnej kulturze oraz drugich największych zasobach ropy naftowej na świecie. Jak sobie radzi we współczesności. O tym opowiem podczas prelekcji.
Grzegorz Petryszak
"Podróżowaniem zajmuję się od ponad 25 lat. W tym czasie odwiedziłem 30 krajów na świecie. Napisałem 8 przewodników (www.rewasz.pl) dla wydawnictw Rewasz, Pascal i Bezdroża, w tym pierwszy przewodnik poświęcony Gruzji. Pracowałem jako dziennikarz podróżniczy dla Magazynu Górskiego i NationalGeographic. Uczestniczyłem jako prelegent w takich wydarzeniach jak m.in. spotkania podróżników Kolosy w Gdyni".
https://ck.przemysl.pl/977-i-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria7995133d5a
godz. 17:00 Pokaz
Michał Szulim, „Nepal – u stóp Himalajów”
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie podróżnicze, podczas którego dotrzemy do Nepalu i zobaczymy z bliska najwyższe góry świata!
Podczas tej podróży, bogato ilustrowanej zdjęciami i filmami, poznamy Nepal z bliska. Zwiedzimy stolicę Katmandu, gdzie wciąż jeszcze widać skutki trzęsienia ziemi z 2015 roku. Dowiemy się gdzie mieszka kilkuletnia dziewczynka, która jest traktowana jak żywa bogini i odwiedzimy niezwykłą świątynię opanowaną przez setki małp. Ale pojedziemy też fatalnymi drogami Nepalu do miejscowości, skąd wyruszają wyprawy w Himalaje i spróbujemy nepalskiej kuchni.
Zobaczymy też z bliska Mount Everest - najwyższą górę świata - i dowiemy się o legendzie tajemniczego potwora yeti...
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek z autografem autora.
PROWADZENIE: MICHAŁ SZULIM:
- autor trzech bestsellerowych książek podróżniczych,
- wokalista zespołu PLATEAU, z którym nagrał 6 płyt i zagrał blisko 900 koncertów,
- podróżnik, dziennikarz Radia Dla Ciebie,
- twórca strony: www.MiejsceZaMiejscem.pl
https://ck.przemysl.pl/977-i-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria046ae8e656
godz. 19:00 Pokaz
Ola Synowiec, "Czaszki, ołtarze i duchy przodków. Meksykańskie Święto Zmarłych”
Dlaczego czaszka stała się narodowym totemem Meksyku? Czy to dobrze, jeśli w Święto Zmarłych dostaniemy cukrową czaszkę z własnym imieniem? Jak sprawić, by zmarły przyszedł do nas w gościnę? Co wspólnego z obchodami Dia de los Muertos mają Aztekowie, Hiszpanie, a co wspólnego ma James Bond? Zapraszam na wspólne świętowanie meksykańskiego Dnia Zmarłych, które postaramy się wyjaśnić i oswoić. Wybierzemy się do meksykańskich miast, miasteczek i wiosek, by porozmawiać z Meksykanami i zrozumieć, czym jest i była dla nich śmierć.
Ola Synowiec – pisarka, dziennikarka, latynoamerykanistka. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisze dla polskiej i zagranicznej prasy. Jest autorką przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog oraz książek „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”, "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady".
https://ck.przemysl.pl/977-i-festiwal-podrozniczy-nad-sanem#sigProGalleria4e3db80c80
Cena za jeden pokaz i film - 15 zł, karnet na jeden dzień - 30 zł. Bilety do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego, ul. Konarskiego 9. Kasa czynna w godz. 12:00 do 20:00