wybrane_m.jpg

JURY 44. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

Dominika Ostałowska foto Mateusz ZelnikDominika Ostałowska

Aktorka teatralna i filmowa. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), obecnie występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Ödönavon Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/1999. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w Łagodnej Mariusza Trelińskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana.

Mikołaj GrabowskiMikołaj Grabowski

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Urodzony w 1946 w Chrzanowie. Absolwent krakowskiej PWST na wydziałach aktorskim (1969) i reżyserii dramatu (1977). Po studiach aktorskich zaangażowany do Teatru im. Słowackiego w Krakowie (1969-77), po reżyserskich – do Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze (1977-79) i Teatru im. Jaracza w Łodzi (1979-81 i 1988-92). Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu (1981-82), Teatru Słowackiego (1982-85) i Starego Teatru (2002-12) oraz dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi (1999-2002). Od 1969 do 1973 asystent na macierzystej uczelni, a od 1998 do 2002 dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu tamże. Gościnnie występował i reżyserował na szeregu innych scen w kraju i za granicą, m.in. w krakowskim Teatrze STU, warszawskim Teatrze IMKA i w Pantheater Kampnagel w Hamburgu. Współpracował też z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.

fot. Archiwum Festiwalu RPortŁukasz Drewniak

Krytyk teatralny, teatrolog, redaktor, moderator, selekcjoner i konsultant. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze i Reżyserii Dramatu. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Redaktor książek „Dziennik podróży z Kantorem” Wacława i Lesława Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia”. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej” (2005–2010). Współpracował z TVP Kultura od samego początku istnienia stacji do 2016 roku jako redaktor i prezenter. Obecnie współtworzy program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadzi na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę”. Jest selekcjonerem konkursu o Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim. Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Mieszka w Krakowie.

Teatry zaproszone do udziału w Biesiadzie

1.Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy

2.Teatr Kąt - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

3. Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy - Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

4. Teatr Ecce Homo- Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Ecce Homo w Kielcach

5. Kompania Teatralna Mamro - Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów w Warszawie

6.Teatr Fieter - Dom Kultury w Ozimku

7.DS. ČI-PR-CHA ZUŠ w Kremnicy

8.Teatr S.A.N. Teatr Jednego Aktora Kornelia Kozioł w Przemyślu

9.Teatr AD REM - Usługi Artystyczne Sebastian Słomiński w Warszawie

10. Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. - Tychy

11.Teatr Puk - Puk - Centrum Kultury Gminy Mełgiew

12. Ziębicka Grupa Teatralna - Ziębickie Centrum Kultury

Program 44. Biesiady Teatralnej w Horyńcu – Zdroju

26 stycznia  (czwartek) godz. 14.00

Teatr Kąt - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

„Poobiednie igraszki” -Roma Mahieu

reż. Paweł Sroka

Teatr Fieter – Dom Kultury w Ozimku

„Bezgłośna samotność” –na podstawie „Zaczarowanego fletu” – Bohumila Hrabala

reż. Robert Konowalik

Teatr S.A.N. Teatr Jednego Aktora Kornelia Kozioł- Przemyśl

„Cicha jest noc” – na podstawie fragmentu książki Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew”

reż. Rafał Paśko

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy – Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

„Matka” – Stanisław Ignacy Witkiewicz

Teatr Ecce Homo- Stowarzyszenie  Artystyczne Teatr Ecce Homo w Kielcach

„Trelemorele”- Tadeusz Różewicz

reż. Marcin Bortkiewicz

Teatr AD REM - Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

„Pijcie Ocet!”- DaniiłCharms, przekład  Jerzy Czech

reż. Sebastian Słomiński

DS ČI-PR-CHA - ZUŠ J. L. Bellu w Kremnicy

„Démon”- spektakl autorski

reż. Peter Luptovský

29 stycznia (niedziela) godz. 15.00

GALA 44. Biesiady Teatralnej.

Uroczyste odczytanie werdyktu Jury, wręczenie nagród, prezentacja laureatów Biesiady.