Jaka jest rola literatury polskiej w kreacji fenomenu Kresów dawnej Rzeczypospolitej? Jak wyjątkowe dzieje i złożony charakter Kresów znalazł swoje odbicie w dziełach literackich różnych okresów? Wokół tych głównych zagadnień odbywają się kolejne rozmowy z cyklu „Kresowa Przestrzeń Literatury”.

W ostatniej z nich rozmówcy przyjrzeli się bogatemu pisarstwu Teodora Tomasza Jeża – takim pseudonimem literackim posługiwał się wybitny działacz polityczny, weteran walk narodowowyzwoleńczych, autor słynnej broszury Rzecz o obronie czynnej i Skarbie Narodowym Zygmunt Miłkowski (1824-1915). W dwusetną rocznicę urodzin Sejm RP uczynił Miłkowskiego patronem roku 2024.

Kresowy rodowód Teodora Tomasza Jeża jest widoczny w bogatej spuściźnie pisarskiej i pamiętnikarskiej. Charakter tej obecności, w kontekście bardzo złożonego życiorysu bohatera, omawiają Anna Czartoryska-Sziler i prof. Wiesław Ratajczak.

Na spotkanie poświęcone premierze 4 odcinka „Kresowej Przestrzeni Literatury” zapraszamy do Sanoka. Pokaz wraz z dyskusją odbędzie się 18 października 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Gobelinowej Zamku Królewskiego w Sanoku (Muzeum Historyczne w Sanoku, ul. Zamkowa 2)

Premiera internetowa odbędzie się z kolei 18 października 2024 r. o godz. 19.00

na kanale YouTube

Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Udział w nagraniu w roli eksperta wziął dr hab. Wiesław Ratajczak, prof. UAM – historyk literatury, badacz kultury polskiej drugiej połowy XIX wieku, profesor w Zakładzie Badań nad Tradycją Europejską UAM, autor rozprawy „Teodor Tomasz Jeż (Zygmunt Miłkowski) i wiek XIX” – jedynej aktualnej monografii twórczości Miłkowskiego.

Rozmowę poprowadziła Anna Czartoryska-Sziler, polonistka, kulturoznawczyni. W latach 2014-2019 związana z Fundacją im. Maurycego Mochnackiego, w której odpowiadała m.in. za projekty z zakresu promocji literatury oraz edukacji literackiej. W latach 2016-2017 na antenach Telewizji Polskiej współtworzyła i prowadziła program pt. „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową”.  Publikowała m.in. w "Arcanach" i "Nowych Książkach". Pracuje w Instytucie Książki.

Rozmowy są częścią cyklu pn. „Kresowa Przestrzeń Literatury”, zainicjowanego przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w ramach działalności Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Zapraszamy zatem do kolejnej literackiej podróży po Kresach z biblioteką łańcuckiego zamku w tle oraz do odwiedzin samego Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, gdzie gromadzone są także inne treści związane z tematyką kresową – www.kresymuzeum.pl