Zapraszamy na słowno-muzyczną opowieść o BASI - życiu o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spektakl odbędzie się 18 września (środa) o godz. 11.00 w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w kasie Kina Centrum.

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spektakl ze śpiewaną poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Spotkali się na tajnych kompletach polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w mieszkaniu na Kredytowej podczas wykładu z logiki. On – dwudziestoletni, niewysoki, z burzą jasnych włosów na głowie, ona – dziewiętnastoletnia, kochająca poezję i marząca o zawodzie krytyka literackiego. Tydzień po tym jak się poznali, Krzysztof poprosił Basię o rękę, a sześć miesięcy później byli już małżeństwem.

Spektakl „Basia” przenosi widza w sam środek toczących się podczas Powstania Warszawskiego walk. Pośród dźwięków bombardowania i krzyków ludzi odnajduje on ukrywającą się w piwnicy Barbarę Baczyńską, trzymającą w ręku tomik wierszy męża. Są to ostatnie godziny jej życia, w czasie których wspomina ostatnie dwa lata spędzone u boku znakomitego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Sławomir Zygmunt, odpowiedzialny za scenariusz spektaklu, to muzyk, pisarz i dziennikarz. Opowieści swoich dziadków, którzy mieszkali w tej samej kamienicy co poeta Krzysztof Kamil Baczyński, przenosi na scenę. Wraz z Duśką Markowską-Resich, reżyserem teatralnym i filmowym sprawiają, że widzowie mają możliwość doświadczenia emocji, których doświadcza Barbara Baczyńska. W jej postać wciela się Aleksandra Mirecka, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

Spektakl okazał się bardzo dużym sukcesem – był bardzo dobrze odebrany przez licznie zgromadzoną widownię – dzisiaj pokazujemy go w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, a 20 września w WDK w Rzeszowie.

Basia Plakat Przemyśl