NOVOSIELSKI Audiovisual Misterium

Dutkiewicz_a4_na_stronę_dla_Marcina_kopia
2024-04-12 19:00 - 21:00

12 kwietnia b.r. o godz. 19.00 zapraszamy na koncert pn. NOVOSIELSKI Audiovisual Misterium. Projekt tworzą:

- Artur Dutkiewicz - fortepian

- Michał Barański - kontrabas

- Michał Miśkiewicz - perkusja

- Andrzej Wąsik - wizualizacje

Nowosielski_1_small.jpg

Andrzej Wąsik - wizualizacje

W nowym projekcie Artura Dutkiewicza "NOWOSIELSKI Audiovisual” malarstwo Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu.

Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki kontemplacyjnej takich jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas - kompozytor ormiański, śpiewy z różnych tradycji np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, sanskryckie mantry a nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.

Kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z tradycji wschodu i zachodu, podobnie sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.

Podczas koncertów wyświetlane są, zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo" przez artystę wizualnego Andrzeja Wąsika

kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji wielkoformatowych.

Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.

Dzięki interdyscyplinarnej, współczesnej formie projektu wzrasta komunikatywność przekazu i jego percepcja w szerszych grupach odbiorców.

Artur Dutkiewicz - pianista improwizator oraz kompozytor, nazywany "ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012).

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach, Wydział Jazzu / kompozycja i aranżacja/.

Występował w blisko 70 krajach, na festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie.

Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą.
Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.
Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz występuje SOLO.

Wydał 7 autorskich albumów oraz wiele z innymi wykonawcami.
Koncertował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Fest.
Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" F. Kafki i "Taniec Lokatora".
Przez wiele lat powadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży.
Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie (2006 i 2008)
Prowadził wiele MasterClass dla studentów m.in. w Chinach, na Litwie, w Turcji, Ukrainie, Meksyku, Peru, Tunezji, Filipinach.

Andrzej Wąsik - artysta malarz, grafik, reżyser, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Filmografia: "Jan według Himilsbacha" - film dokumentalny

Twórca teledysków dla takich wykonawców i kompozytorów jak: Narodowe Forum Muzyki, NFM Orkiestra Leopoldinum, Hanna Kulenty, Urszula Dudziak, Artur Dutkiewicz, Kasia Stankiewicz, Andrzej Krzywy, Robert Janson, Renata Przemyk, Fisz

Twórca opraw graficznych i czołówek do programów telewizyjnych i seriali, m.in. 30 Ton Lista Lista, Mała Czarna, Dragons’ Den, Jazda Figurowa , Rodzinka Egzamin z życia , Szansa na Sukces.

Twórca opraw graficznych wydarzeń kulturalnych: Fryderyki, Telekamery, Otwarcie Warszawskiego Multimedialnego Parku Fontann, Multimedialny spektakl w wykonaniu Absolwentów aktorstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Bilety do nabycia w kasie CK i online w cenie 50 zł.

• 2024-04-12 19:00 - 21:00