NA PRUCHNICKIM RYNKU…
21 lipca, w niedzielne popołudnie na pruchnickim rynku już po raz 22. można było podziwiać wyroby pracy rękodzielniczej twórców ludowych i rzemieślników. W tym roku zaprezentowało się prawie 70 wystawców.
Jarmark Sztuki Ludowej PRUCHNICKIE SOCHACZKI jest cykliczną imprezą, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych województwa podkarpackiego.
To plenerowa impreza, organizowana na zabytkowym Rynku w Pruchniku, której głównym celem jest popularyzacja dorobku twórców ludowych z dziedzin objętych programem
"Ginące zawody". Co roku gromadzi on tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych. Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. zwyczaju handlowania mięsem.
W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów
z okolicznych wsi. Dziś jarmark sztuki ludowej promuje dziedzictwo kulturowe miejsca
w którym się odbywa jak i szerzej ukazuje naszą sztukę ludową prezentowaną w większości przez twórców ludowych.
Podczas kiermaszu można było obejrzeć oraz zakupić niepowtarzalne, ręcznie robione wyroby, a były to m.in. wykonane z gliny ceramiczne naczynia oraz rzeźby, kolorowe i już zapomniane drewniane zabawki (koniki, wózki, ptaki klepaki, klekotki, pukawki itp.), koronkowe serwety oraz hafty, makatki kuchenne, wspaniałe kompozycje kwiatowe, wykonane ręcznie z bibuły i kępiny. Wszyscy odwiedzający tego dnia rynek mogli także spróbować różnorodnych gatunków serów, przetworów różanych, ciast i wypieków oraz miodu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy rzemiosła tradycyjnego, objętego programem ginące zawody:
* garncarstwa (Warsztat Garncarski Rodziny Plizgów z Pogwizdowa, pow. łańcucki),
* plecionkarstwa (Tadeusz Międlar z Kraczkowej, pow. łańcucki),
* kowalstwa (Paweł Sordyl z Husowa, pow. łańcucki),
* bednarstwa (Edward Kuter zam. w Trzebosi - Podlas, pow. rzeszowski),
* rzeźby z drewna (formy rzeźbiarskie – Krzysztof Pelc z Handzlówki, pow. łańcucki)
* pisankarstwa – pisanki wykonane najstarszą metodą zdobniczą - batikową
   (Anna Kowalów z Kalnikowa, pow. przemyski),
* prezentacja drzeworytu płazowskiego – najstarsza i najtrudniejsza technika graficzna
   (Józef Lewkowicz z Nowego Sioła, pow. lubaczowski).
* prezentacja wyrobów sukienniczych oraz próba samodzielnego  tkania bransoletki, derki,
   czy kolorowej sowy z przędzy i skrawków materiału  (Agnieszka Rzepka i Jadwiga Dołęga
   z GOKiC w Rakszawie, pow. łańcucki).

Wydarzeniem towarzyszącym imprezie, była wystawa plansz oraz filmu animowanego na temat Pruchnika będąca częścią Projektu pn. PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu, która jest wynikiem akcji promocyjno-popularyzatorskiej PODKARPACKIE.ART. Organizatorem projektu był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Więcej o projekcie pod linkiem: https://art.podkarpackie.pl/

Ponadto dla najmłodszych, w trakcie jarmarku odbywały się różne zabawy i animacje,
a muzycznie czas umilały występy muzyczne, zagrała: Kapela Ludowa KURASIE z Lubziny, Zespół Pieśni i Tańca FAMILIA z Rudołowic, Kapela i Zespół Śpiewaczy KALINA z Lutoryża oraz występy artystyczne lokalnych zespołów.
Jarmark w Pruchniku był doskonałą okazją do spotkania z twórcami ludowymi,
a także zapoznania się z tajnikami ich warsztatu pracy oraz podejrzenia ich pracy, a także udziału w warsztatach, porozmawiać z nimi, a także nabyć ich rękodzieło.
Jak za dawnych Jarmarków Rynek w Pruchniku tętnił gwarem rozmów, dyskusji i targów.
Organizatorami Jarmarku byli: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Gmina Pruchnik i Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej w Pruchniku.

Patronat medialny sprawowali: POD24 info, Ekspres Jarosławski, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie.
Sponsorzy wydarzenia: Delikatesy Centrum oraz Lewiatan.

Zdj. CK Przemyśl