U ŹRÓDŁA - spotkanie z ludowym dziedzictwem kulturowym

U_Źródła_plakat
2024-09-22

Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narolu po raz pierwszy organizuje wydarzenie kulturalne
pn. U ŹRÓDŁA - spotkanie z ludowym dziedzictwem kulturowym. Odbędzie się ono w Płazowie, (gm. Narol, pow. lubaczowski),

22 września 2024 r. (tj. niedziela) w godzinach od 15.00 do 21.00.

Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację ludowego dziedzictwa kulturowego wybranych miejscowości. Zależy nam przede wszystkim na  promowaniu przejawów ludowego dziedzictwa kulturowego w zakresie: śpiewu, muzyki, rękodzieła, kulinariów, które wciąż są obecne w życiu współczesnych ludzi.
Płazów jest ważnym element historii i tradycji – właśnie stamtąd pochodzą słynne drzeworyty płazowskie, to tam udało się reaktywować pracownię drzeworytu płazowskiego. W gminie Narol znajdziemy także zespoły oraz kapelę, które opierają swój repertuar na dawnych tekstach i melodiach swoich przodków.
Wydarzenie ma na celu przekazać kolejnym pokoleniom ludowe tradycje kulturowe oraz szerzej prezentować dziedzictwo kulturowe wybranych miejscowości.
           W programie spotkania zaplanowano:
I. koncerty:
-    rodzimych zespołów muzycznych i tanecznych Roztocza:
  • Kapela GALICJANIE , gm. Narol
  • Zespół Folklorystyczny ROZTOCZE z Tomaszowa Lubelskiego
  • Narolskie Nutki, gm. Narol
  • Zespół Ziemi Narolskiej
  • Grupa Śpiewacza GALICJANKI z Roztocza, gm. Narol
-  laureatów najwyższych nagród tegorocznego Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych  i Zespołów Śpiewaczych w Nienadowej.
Laureaci tego konkursu reprezentowali nasz region na 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
i 58. SABAŁOWYCH BAJANIACH Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.
  • Mistrz Michał Rydzik z Grodziska Dolnego z uczniem Przemysławem Dyndałem z Majdanu Sieniawskiego (cymbały rzeszowski), gm. Adamówka
  • Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, gm. Zarzecze
  • Martyna Pigan z Cieplic, gm. Adamówka (cymbały rzeszowskie)
  • Kazimierz Rzemyk z Ujeznej, gm. Przeworsk (solista-śpiewak)
  • Kapela Ludowa GRODZISZCZOKI z Grodziska Dolnego
  • Anna Fil ze Starego Dzikowa (solistka-śpiewaczka)
  • Ludowy Zespół Śpiewaczy DOLANIE z Gniewczyny Trynieckiej, gm. Tryńcza
II.  prezentacje rękodzieła ludowego
III. opowieści o ludowym dziedzictwie kulturowym,:
  • Łukasz Ciemieński, etnograf, Grudządzkie Muzeum im. ks. Władysława Łęgi
  • Józef Lewkowicz z Nowego Sioła, Drzeworytnia płazowska
IV. poczęstunek specjałami kuchni regionalnej oraz przysmakami lokalnych producentów
V. potańcówkę, przy muzyce kapel ludowych.

Zapraszamy bardzo serdecznie do spotkania z bogatym ludowym dziedzictwem kulturowym.

• 2024-09-22