Historia Kresowych Miasteczek

plakat-FDK-24-A2-24-2-sierpnia
Kategoria
Wydarzenia
Termin
2024-08-02
W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów poznamy Żółkiew – miasteczko leżące w cieniu Lwowa, nad rzeką Swinią, mające wielkie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego. W piątek, 2 sierpnia 2024 r. o godzinie 18:00 w sali narad Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów odbędzie się sesja popularno-edukacyjna pod tytułem „Żółkiew jako renesansowe miasto idealne”. 
W ramach cyklu Historia Kresowych Miasteczek poznamy unikalne cechy architektoniczne i historyczne, które czynią Żółkiew miastem wyjątkowym. W trakcie wydarzenia swoją wiedzą podzieli się Tomasz Róg, który wygłosi referat „Z dziejów Żółkwi, dawnego miasta „idealnego'”. Uzupełni go dr Janusz Polaczek, przedstawiając prelekcję pt. „Kolegiata w Żółkwi – panteon chwały oręża polskiego”. To z pewnością wyjątkowa okazja do poznania miasta, które zostało założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego w 1597 roku, inspirowane Zamościem, a jego historia sięga aż 1368 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmiankowano je jako Winniki. Po prelekcjach, o godzinie 19:30, na cieszanowskim rynku otwarta zostanie wystawa „Żółkiew na starych pocztówkach i fotografiach (1865-1939)”,
która zabierze nas w podróż do przeszłości. Warto podkreślić, że Żółkiew to jedno z niewielu dawnych kresowych miasteczek, które zachowało galicyjski klimat, łącząc w sobie wpływy polskie, ukraińskie i żydowskie. Układ architektoniczny Starego Miasta, z rynkiem, ratuszem, zamkiem oraz licznymi świątyniami różnych wyznań, stanowi doskonały przykład współpracy tych trzech kultur. Zachęcamy wszystkich miłośników historii, architektury oraz kultury do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
 
Organizatorzy:
 
- Centrum Kulturalne w Przemyślu,
- Gmina Lubaczów,
- Województwo Podkarpackie,

Współorganizatorzy:

- Urząd Miasta i Gminy Cieszanów,
- Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.
 
 

Terminy

  • 2024-08-02