Święto muzyki chóralnej…
            20 października w słoneczne, niedzielne popołudnie Konkatedra Lubaczowska gościła różnorodne chóry amatorskie z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Już po raz dwunasty odbył się Regionalny Przegląd Chórów „Pieśni Maryjne”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 13 zespołów chóralnych! Ostatecznie jednak przed lubaczowską publicznością zaprezentowało się dziewięć: chóry mieszane oraz jednorodne żeńskie i męskie.

Tegoroczne prezentacje konkursowe poprzedziła uroczysta Masza Święta pod przewodnictwem jednego z jurorów – ks. Sławomira Korony. O oprawę muzyczną Mszy zadbał miejscowy Chór konkatedralny przy Parafii św. Stanisława BM, pod dyr. pani Zofii Przybylskiej, wykonując kilka pieśni liturgicznych.

W Konkatedrze lubaczowskiej wybrzmiały pieśni ku czci Matki Bożej, będące wspaniałym bogactwem polskiej literatury religijnej. W dwunastej edycji Przeglądu zaprezentowało się dziewięć chórów:
  • Chór SOLI DEO z Dubiecka, pod dyr. Bernadetty Bielec,
  • MĘSKI CHÓR ROLNIKÓW im. STANISŁAWA ŚWIERADA w WIELOPOLU SKRZYŃSKIM, pod dyr. Andżeliki Nogi-Januś,
  • Chór TARNA-VOX z Tarnawatki, pod dyr. Wiesławy Grabek-Woś,
  • Chór SOLAMEN z Jodłówki, pod dyr. Bernadetty Bielec
  • Żeński Chór Kameralny ROSARIUM z Wysokiej Głogowskiej, pod dyr. Patrycji Sumary,
  • Chór MAGNIFICAT z Rzeszowa, pod dyr. Elżbiety Ochwat,
  • Chór CANTO DIVINO z Krościenka Wyżnego, pod dyr. Moniki Glazar-Jurczak,
  • Chór CAMERATA z Soniny, pod dyr. Ewy Drewniak,
  • Chór FONTES z Rzeszowa, pod dyr. Andrzeja Mozgały (chór żeński).
            Repertuar konkursowy powyższych zespołów chóralnych obejmował minimum trzy utwory, które podlegały ocenie jurorów wg kryteriów technicznych i interpretacyjnych. Zmagania chóralne oceniało jury w składzie:
  • przewodnicząca – prof. dr hab. Małgorzata NOWAK /Lublin/ – prodziekan ds. studiów muzycznych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktywna działaczka na rzecz rozwoju chóralistyki szkolnej poprzez sprawowanie funkcji Kuratora Regionalnego Programu Śpiewająca Polska,
  • dr Sławomir KORONA /Zamość/ – dr teologii i lic. nauk biblijnych. Nauczyciel śpiewu i akompaniamentu liturgicznego w Diecezjalnej Szkole Muzyki Kościelnej,
  • Piotr Szelążek /Przemyśl/ – nauczyciel, dyrektor Artystyczny Młodzieżowych Warsztatów Chóralnych „Kolędujmy Razem”, oraz „Przemyskiej Młodzieżowej Wiosny Chóralnej”.
Po zakończeniu wszystkich prezentacji konkursowych jury udało się na obrady, a czekający z niecierpliwością na werdykt uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu lubaczowskiego duetu akordeonowego w składzie: ks. Roman Karpowicz i Marek Majcher.
Spośród dziewięciu chórów jury wyłoniło czterech laureatów Przeglądu: I nagrodę zdobył Chór „Magnificat” z Rzeszowa, II nagrodę otrzymał Chór „Canto Divino” z Krościenka Wyżnego, a dwie równorzędne III nagrody przyzano: Chórowi „Solamen” z Jodłówki i Chórowi „Fontes” z Rzeszowa. Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta przyznano pani Elżbiecie Ochwat – dyrygentowi Chóru „Magnificat” z Rzeszowa.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu podziękowań dla dyrygentów oraz pamiątkowych grawertonów wystąpił laureat nagrody głównej – Chór Magnificat, który wykonał utwór „Ave Maris Stella” L. Bardosa.
Organizatorami Przeglądu byli: Parafia Konkatedralna w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Partnerami: Miejski Dom Kultury w Lubaczowie oraz Gmina Lubaczów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej JE Ks. Bp Marian Rojek oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Patronat medialny sprawowali: TVP3 Rzeszów, Radio Fara, Katolickie Radio Zamość, Polskie Radio Rzeszów, Puls Podkarpacia.

Pieśni_Maryjne_XII_Regionalny_Przegląd_Chórów_w_Lubaczowie_10.JPG

protokół_na_stronę.jpg