Protokół

z obrad komisji oceniającej uczestników FESTYNU POD PLATANEM –

XXV Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych – pieśni zwyczajowe i obrzędowe, Zarzecze, 09.06.2024 r.

Komisja w składzie:

Katarzyna Ignas – etnograf

Bartosz Gałązka – folklorysta, pedagog

Mariusz Pucia - etnomuzykolog

po wysłuchaniu 21 prezentacji konkursowych, w tym 17 zespołów śpiewaczych, 2 solistów-śpiewaków, 2 grup dziecięco-młodzieżowych, kierując się postanowieniami regulaminu postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

kategoria dziecięca i młodzieżowa:

- nagroda (finansowa w wysokości 300 zł ufundowana przez Centrum Kultury w Zarzeczu) dla Zespołu Śpiewaczego Młode Dusze z Majdanu Sieniawskiego

- wyróżnienie dla Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego Leszczynka – grupa młodzieżowo-dziecięca z Wólki Grodziskiej

kategoria soliści-śpiewacy:

- nagroda finansowa w wys. 100 zł ufundowana przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla Zofii Sokół z Gniewczyny Trynieckiej

- wyróżnienie finansowe w wys. 50 zł ufundowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla Aleksandry Uchman z Gorliczyny

kategoria zespoły śpiewacze:

- trzy I nagrody równorzędne w wysokości 500 zł ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla:

Zespołu śpiewaczego Sami Swoi z Markowej

Zespołu Śpiewaczego Dębowianie z Dębowa

Zespołu Śpiewaczego z Kisielowa

- pięć II nagród równorzędnych w wysokości 400 zł (4X400zł ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz 1x400 zł – ufundowane  przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla:

Zespołu Folklorystycznego Pawłosiowianie z Pawłosiowa

Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki

Zespołu KGW „Aktywni Razem” w Wietlinie

Stowarzyszenia – Zespołu Pieśni Biesiadnej Wierzbianie

Zespołu Śpiewaczego Cantus z Gorliczyny

- cztery III nagrody równorzędne w wysokości 300 zł każda (3x300 zł – ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i 1x300 zł – ufundowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla:

Zespołu Śpiewaczego Grzęszczanie z Grzęski

Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa

Zespołu Śpiewaczego Dzikowianie ze Starego Dzikowa

Grupy Śpiewaczej Galicjanki z Roztocza z Narola

Przyznano również wyróżnienia finansowe wysokości po 170 zł każde ufundowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla:

Zespołu Śpiewaczego Studzieńczanki ze Studziana

Zespołu Pieśni Ludowej Biesiada z Tuczemp

Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego Leszczynka z Wólki Grodziskiej

Zespołu Śpiewaczego Budziwojce z Rzeszowa

Zespołu Śpiewaczego Wesołe Kumoszki z Rzeszowa

Komisja wyraża uznanie dla wykonawców, którzy w znacznym stopniu zrealizowali ubiegłoroczne zalecenia. Cieszy nas wyrównany, dobry poziom tegorocznych prezentacji. Doceniamy wykorzystanie akompaniamentów w większości prezentacji prawidłowe, niezagłuszające śpiewu. Przypominamy, że kobiety występujące w stroju ludowym zobowiązane są do noszenia nakrycia głowy. Zwracamy uwagę na konieczność dostosowania intonacji do możliwości głosowych wykonawców. Cieszymy się, że większość zespołów solidnie przygotowała się do przeglądu dobierając właściwy repertuar i opanowując go pamięciowo. Wartościowym przykładem wielkanocnego folkloru życzącego były trzy warianty przeworskiego Żaczka.

Ustalono tematykę przyszłorocznego Przeglądu:

- Pieśni myśliwskie i leśne

- Przyśpiewki weselne

Na tym protokół zakończono i podpisano.