Władysława Rosół – mistrzyni unikalnego śpiewu

Miło nam poinformować, że Centrum Kulturalne w Przemyślu realizuje projekt „Władysława Rosół – mistrzyni unikalnego śpiewu” finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zadania pn. „Mistrz tradycji” w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.

W ramach zadania Pani Władysława Rosół, śpiewaczka ludowa ze Studziana, gm. Przeworsk, będzie przekazywać grupie uczennic teksty i melodie tradycyjnych pieśni ludowych swojej miejscowości oraz z jej okolic - powiatu przeworskiego. Dodatkowo opowie o rodowodzie tych pieśni, co da pełny obraz ich bogatej kultury niematerialnej. Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu przez okres ośmiu miesięcy. Przez ten czas uczennice przyswoją sobie tradycyjne pieśni związane z obrzędowością rodzinną i doroczną swojej wsi . Dodatkowo omówiony zostanie strój ludowy tej miejscowości co jeszcze bardziej wzmocni świadomość tożsamości kulturowej wyrażanej nie tylko w tekstach, melodii ale także ubiorze.

Efektem tego przekazu będzie zorganizowanie dwóch koncertów z wybranymi pieśniami w Studzianie i Przemyślu oraz wydanie folderu podsumowującego zadanie.