• Slider 719
  • Slider 716
  • Slider 717
  • Slider 720
  • Slider 707
  • Slider 711
  • Slider 712
  • Slider 648
  • Slider 718

Spotkanie z poezją Elżbiety Ferlejko

30 listopada w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się „Przystanek Poezja”.  Na scenie Klubu „Piwnice” CK, podczas cyklicznie organizowanych spotkań poetyckich, przez ponad 18 lat zaprezentowało swoją twórczość już 40 podkarpackich poetów. Tym razem gościliśmy na niej Elżbietę Ferlejko ze Stalowej Woli.


Poetka, urodzona w 1967 r. we Frampolu, dzieciństwo spędziła w Rzeczycy Księżej k. Kraśnika. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Stalowej Woli. Absolwentka Wydz. Prawa i Administracji UMCS. Swoje rozmyślania zapisuje od lat szkolnych w formie wierszy. Debiutowała na łamach stalowowolskiej „Sztafety”. Publikowała również w „Nadwisłoczu”, „Głosie Tyczyna”,  „Krynicy” (kwartalnik mniejszości polskiej na Ukrainie). Jej wiersze były publikowane w ośmiu tomikach „Dorocznego Spotkania Poetów” Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz almanachach: „Spojrzeniach 4”, „Spojrzeniach 5” i „Spojrzeniach 6”, wydawanych przez  Stowarzyszenie Literackie „Witryna”, którego jest członkiem od 2006 roku. W latach 2009-2013, będąc członkiem Zarządu Stowarzyszenia pełniła funkcję skarbnika. W 2016 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy „Jestem spod róży. Jestem z podróży”, który otrzymał Nagrodę Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny” w kat. debiut artystyczny.


Elżbieta Ferlejko posiada niezwykłą swobodę w wyrażaniu myśli,  w sposób mądry i wnikliwy opisuje swoje uczucia i refleksje związane z ludzką egzystencją. W swoich wierszach zastanawia się również nad rolą poety i poezji we współczesnym świecie.  „Wierszem rozmawiam ze światem” to tytuł mini tomiku i spotkania zaczerpnięty z jednego z wierszy poetki. Centrum Kulturalne własnym nakładem przygotowało wydanie bibliofilskie z wyborem jej wierszy, który wraz z autografem autorki otrzymał każdy uczestnik wieczoru.
Kilka wierszy z tego tomiku przeczytały recytatorki z Grupy Teatralnej „Garderoba": Monika Morawska i Elżbieta Zezula, przygotowane przez Barbarę Płocicę, instruktora teatralnego CK. O przeczytanie dwóch wierszy Autorka poprosiła również dwójkę swoich znajomych- Zbigniewa Partykę oraz Monikę Baran.
Wieczór uświetnił również swoim gościnnym występem zespół Average 65 w składzie:  Beata Rataj – solistka, Wacław Prosiecki – perkusja, Zbigniew Skoczylas – saksofon tenorowy, Robert Podwyszyński – gitara basowa, Jan Miszczak - fortepian i Jacek Marcińczak - instrumenty klawiszowe. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory: "Nokturn", "Kasztany", "Sun of these days" oraz "Już nie zapomnisz mnie". 


Na zakończenie spotkania była okazja, by porozmawiać, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Autorką. Ponadto jak  na andrzejkowy wieczór przystało nie zabrakło karteczek z wróżbami,  pełnych pozytywnych złotych sentencji.

Poetce dziękujemy za miły wieczór i jeszcze raz życzymy wielu sukcesów literackich oraz niekończącej się weny!

 

Elżbieta Ferlejko, fot. Bernadeta Paczkowska

 

Więcej zdjęć

Relacja na stronie Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone