• Slider 626
  • Slider 627
  • Slider 624
  • Slider 623
  • Slider 619
  • Slider 616
  • Slider 483

Spektakl i wystawa o Prymasie Stefanie Wyszyńskim

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 13 września w Jarosławiu i 14 września w Rzeszowie odbyły się pokazy premierowe przedstawienia Prorok. Historia o Prymasie Niezłomnym, które do końca roku zostanie wystawione w również w Horyńcu Zdroju, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku, Stalowej Woli i Strzyżowie.

Mianem „Proroka” określiła Prymasa Wyszyńskiego w swoich tajnych dokumentach komunistyczna Służba Bezpieczeństwa. Okazało się, że ironiczny i pogardliwy w intencji autorów kryptonim stał się trafnym wyznacznikiem życiowej drogi Prymasa. Dzięki wyrzeczeniu się nienawiści do nieprzyjaciół, dzięki niezłomnej wierności Panu Bogu, Wyszyński osiągnął to, co wówczas wydawało się jego przeciwnikom zupełnie niemożliwe.

Akcja sztuki rozgrywa się w mrocznych latach 50. XX wieku, ale nie brak w niej współczesnych odniesień. Historia życia Prymasa układa się w uniwersalną opowieść o wierze i ludzkich wyborach wobec prześladowań i posługujących się przemocą przeciwników.

Sztuka zestawia i zderza ze sobą dwóch „kolosów” - stojącego na czele polskiego Kościoła Prymasa Wyszyńskiego z komunistycznym aparatem zniewolenia i terroru. Postać Prymasa zostaje opisana z perspektywy wroga, który przez długie lata bezskutecznie szukał argumentu, by go skompromitować i odsunąć z życia publicznego i świadomości narodu. Tymczasem Prymas na stronach brewiarza miał zapisaną listę swoich prześladowców, z Bolesławem Bierutem na czele, po to, by codziennie modlić się w ich intencji.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni znakomici aktorzy scen warszawskich, doskonale znani szerokiej publiczności z produkcji filmowych i telewizyjnych i teatralnych. Wystąpią: Dorota Bzdyla, Tomasz Drabek, Magdalena Kuta, Redbad Klynstra-Komarnicki i Jerzy Zelnik. Muzykę skomponował światowej sławy muzyk, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik.

Kolejnym pokazom spektaklu będzie towarzyszyć wystawa pt. Prymas Stefan Wyszyński. Historia życia. W jej skład wchodzą unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Janusza Rosikonia. Jednym z wątków wystawy jest splecenie się losów rodziny Dzieduszyckich i księdza Prymasa. Wystawę będzie można oglądać w instytucjach kultury Podkarpacia, w których będzie pokazywany spektakl oraz w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: https://dzieduszyccy.pl/2020/09/22/wejsciowki-na-spektakl-prorok/

 

Prorok - Historia o Prymasie Niezłomnym

 

Zapraszamy na kolejne spektakle:

październik
Horyniec Zdrój 2.10 g.19.00 — Gminny Ośrodek Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 4  
Przemyśl 3.10 g.19.00 — Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul. S. Konarskiego 9
Przeworsk 4.10 g.16.00  — Miejski Ośrodek Kultury, ul. Jagiellońska 10A

listopad
Lubaczów  6.11 g.18.00 — Miejski Dom Kultury, ul. M. Konopnickiej 2  
Przemyśl  7.11 g.18.00 — Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
Stalowa Wola 8.11 g.18.00 — Spółdzielczy Dom Kultury, u. Gen. L. Okulickiego 32
Strzyżów 9.11 g.18.00 — Dom Kultury „Sokół”, ul. Mostowa 2

Serdecznie zapraszamy na spektakl i wystawę!

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2020 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone