• Slider 804
  • Slider 796
  • Slider 798
  • Slider 802
  • Slider 803
  • Slider 795
  • Slider 799
  • Slider 800

Kapela "Fakiry" z Piotrkowa Trybunalskiego zwycięzcą 43. Ogólnopolskiego Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego

Protokół
z posiedzenia komisji artystycznej 43. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu
Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego
z dnia 25 czerwca 2022 roku.

 

 

Jury w składzie:
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, przewodnicząca komisji,
Dariusz Baszak - muzyk,
Adrian Gawlik - aktor,

 

po wysłuchaniu i obejrzeniu występów 7 kapel postanowiło przyznać:

 

I Nagrodę ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w wysokości 3000 zł (trzy tysiące złotych) dla Kapeli „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego,

 

II Nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w wysokości 2500 zł (dwa tysiące pięćset złotych) dla Maciejowej Kapeli z Lublina,

 

dwie równorzędne III Nagrody ufundowane przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu w wysokości 2 000 zł (dwa tysiące złotych) dla Kapeli „PAKA SĘDZISZA” z Sędziszowa Małopolskiego i Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna.

 

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie I stopnia wraz z nagrodą finansową w wysokości 1000 złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny za promowanie tradycji górniczych.

 

Ponadto Jury przyznało dwa wyróżnienia II stopnia po 800 złotych każde ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla Kapeli „Beka” z Przeworska i dla Kapeli "Czarny Salceson" z Krasnegostawu.

 

Jury Festiwalu bardzo wysoko ocenia poziom prezentacji konkursowych. Występy poszczególnych kapel oceniamy jako interesujące i osadzone w tradycji folkloru miejskiego.

Kapele w większości prezentowały oryginalny repertuar i własne rozpoznawalne brzmienie. Cieszy fakt, że kapele tworzą własne kompozycje odnosząc się do realiów  miejsc zamieszkania i sytuacji życiowych. Ponadto poszukują nowych środków wyrazowych i brzmieniowych jako wartość mającą duży wpływ na dalszy rozwój tradycji folkloru miejskiego. Doceniamy także profesjonalnie przygotowaną warstwę muzyczną.

Jednocześnie jury pragnie zwrócić uwagę aby w swej twórczości artyści stawiali na interakcje między sobą a także z publicznością. Chodzi o mocniejsze wykorzystanie umiejętności aktorskich każdego z muzyków. Należy zwrócić uwagę także na potrzebę interpretacji wykonywanych tekstów oraz na czystość intonacyjną i dykcję wokalistów, również żeby instrumenty nie zagłuszały śpiewu solistów.

Dla lepszego odbioru programu jury sugeruje pełniejsze zagospodarowanie przestrzeni scenicznej.

Zachęcamy kapele, aby myśląc o przyszłości folkloru miejskiego włączały młode pokolenie do swojego grona.

Zdaniem jury  festiwal jest bardzo potrzebny dla popularyzacji tego rodzaju muzyki, bo folklor miejski jest zjawiskiem zanikającym  w naszych czasach. Dziękujemy Centrum Kulturalnemu w Przemyślu, jego Dyrekcji oraz pracownikom, za niesłabnącą życzliwość dla idei Festiwalu.

 

Kliknij i obejrzyj relację TVP 3 Rzeszów

 

Kliknij i obejrzyj fotorelację z festiwalu

Link prowadzi do fotorelacji z festiwalu

 

Kliknij i obejrzyj zdjęcia ze spektaklu muzycznego "Pamiętasz, była miłość"

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone