• Slider 728
  • Slider 712
  • Slider 706
  • Slider 723
  • Slider 721
  • Slider 730
  • Slider 648
  • Slider 726

Grupa twórcza Inspiratio

 

 

Czas pandemii jest trudnym czasem dla nas wszystkich, ale dla artystów, także tych nieprofesjonalnych, to szczególnie trudny okres. Brak kontaktu z publicznością, z czytelnikami, stał się już naprawdę bardzo uciążliwy. Dlatego aby umożliwić im kontakt z Państwem, a jednocześnie pokazać ich artystyczny dorobek, na łamach naszego Salonu Poetyckiego postanowiliśmy przybliżyć działalność grup poetyckich jakie istnieją w naszym Regionie.
Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dotrzemy do wszystkich, a na początek prezentujemy Grupę Twórczą INSPIRATIO działającą przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, skupiającą osoby piszące wiersze i inne gatunki literackie,  jak również artystów z innych dziedzin, m.in. malarzy czy sympatyków poezji. 

 

Opiekunką Grupy i jej prezesem od 2013 r. jest pani Urszula Pantoła, kierowniczka biblioteki w Cierpiszu, której za udzieloną pomoc w przygotowaniu tej prezentacji serdecznie dziękujemy. Oto co opowiedziała nam o działalności Grupy:

KRÓTKA HISTORIA

"Naszą działalność datuje się oficjalnie od 2003 roku. Grupa Twórcza Inspiratio miała swoje początki w Kraczkowej, gdzie w tamtejszym Ośrodku Kultury przy okazji różnego rodzaju kulturalnych spotkań czytano pisane przez siebie wiersze. Były to przeważnie utwory o tematyce patriotycznej, historycznej, czy pisane z okazji rożnych świąt. Twórcami zainteresowało się Centrum Kultury Gminy Łańcut – stąd wcześniejsza, trochę robocza  nazwa Koło Poetów Gminy Łańcut. Z czasem grupa rozrastała się, dołączali do niej regionaliści, malarze, rzeźbiarze, muzycy, recytatorzy. Artystami opiekowała się Genowefa Kisała -  pisarka, wieloletni pedagog, animatorka kultury, działaczka społeczna. Grupa liczyła ok. 40 osób. Wiele z nich pożegnaliśmy już na zawsze. Organizując spotkania poetyckie, wystawy, biorąc udział w wielu imprezach zyskiwaliśmy coraz większą popularność i ciągle dołączali do nas nowi uzdolnieni ludzie. Przybywało młodych talentów i wkrótce działalność wykroczyła poza granice bardzo dużej gminy (prawie 22000 mieszkańców). Na dzień dzisiejszy po zmianie nazwy - Grupa Twórcza Inspiratio zrzesza ok. 30 osób. Grupa Twórcza Inspiratio nadal działa pod szyldem Centrum Kultury Gminy Łańcut. W 2013 r. zostałam nowym opiekunem i prezesem Grupy.

DZIAŁANIA GRUPY

Członkowie Grupy osiągają wiele sukcesów, przybywa bardzo dużo wydanych tomików wierszy, książek. Organizujemy wiele spotkań z poezją, które wzbogacane są poprzez wystawy malarzy, rzeźbiarzy czy muzykę. Szeroko kontaktujemy się z innymi podobnymi formacjami i chętnie zapraszamy do siebie. Nasze cykliczne imprezy to także organizowane corocznie Zaduszki Poetyckie i Spotkania z Poezją Religijną - „Większe niż miłość". Współpracujemy z Podkarpacką Izbą Poetów, gdzie prezentowano wielu naszych twórców, Związkiem Literatów Polskich w Rzeszowie, Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury, jak i Ośrodkami Kultury, Bibliotekami, Placówkami Oświaty, Klubami Seniorów. Nasi przedstawiciele uczestniczą także w Dorocznych Spotkaniach Poetów organizowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. W roku 2018 świętowaliśmy 15-lecie działalności, a przed nami już niedługo jubileusz 20 lecia.

Nasza działalność – prezentacje, występy  wzbogacone są także muzycznymi i wokalnymi klimatami. Stosownie do okazji naszym twórcom towarzyszy Zespół wokalny Zielony Maj, działający przy Bibliotece Publicznej w Cierpiszu, którego opiekunami jestem ja i  mąż Piotr. Zespół zapewnia oprawę wokalną, tworząc z poetami montaże słowno – muzyczne. Za nami wiele występów papieskich, dużo kolęd i pastorałek towarzyszących świętom Bożego Narodzenia, wiele piosenek poetycko – lirycznych, pięknych tradycyjnych melodii polskich, włoskich, jak i ukraińskich piosenek z pogranicza czy nawet łemkowskich. Nasza działalność jest ceniona i popularna, stąd często zapraszani jesteśmy do udziału i uświetnienia różnych kulturalno- społecznych wydarzeń. Niedawno, bo w 2019 Roku, poprzez prezentacje Grupy Twórczej Inspiratio mieliśmy zaszczyt i przyjemność otwierać działalność Podkarpackiego Salonu Literackiego w WDK W Rzeszowie. To tylko jeden przykład z pośród naprawdę wielu, gdzie jesteśmy doceniani, zauważani. Cieszymy się, że realizując swoje pasje możemy tak szeroko uczestniczyć w życiu kulturalnym, spotykać się w przyjacielskim gronie i dawać innym wiele dobrych, pięknych i cennych emocji, które są tak potrzebne, za którymi ludzie po prostu tęsknią".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kilku imprez, w których ostatnio uczestniczyła Grupa Inspiratio

 

Grupę Twórczą Inspiratio reprezentują:

    Anna Brzezicka   malarka, poetka z Żołyni
    Helena Fus    poetka, gawędziarka z Dabrówki
    Teresa Gałczyńska    poetka z Albigowej k/Łańcuta
    Renata Giża    poetka z Rakszawy
    Małgorzata Hadław    poetka z Soniny
    Szymon Halko    poeta z Rzeszowa 
    Stanisław Kiełb    poeta i gawędziarz z Kosiny
    Maria Lorenc    poetka z Łańcuta
    Jolanta Szal-Mach    poetka z Ożanny
    Helena Magryś    poetka i malarka z Kraczkowej
    Jolanta Michna    poetka z Wysokiej k/Łańcuta
    Wiktoria Michna    poetka z Kraczkowej
    Joanna Michno    malarka z Cierpisza
    Kamila Pantoła    fotograficzka z Rzeszowa
    Urszula Pantoła    poetka, animatorka kultury oraz opiekun Grupy
    Edward Rożek    kolekcjoner z Soniny
    Alicja Sroka    poetka z Cierpisza
    Karolina Szyszka    poetka z Łańcuta
    śp. Stanisław Bożek    poeta z Łańcuta
    śp.Alfred Budzyński    poeta z Wysokiej k/Łańcuta

 

 

 

 

 

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone