• Slider 737
 • Slider 736
 • Slider 734
 • Slider 732
 • Slider 743
 • Slider 672
 • Slider 706
 • Slider 742
 • Slider 738
 • Slider 731

40. Jubileuszowa Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju

PROTOKÓŁ

z posiedzenia jury 40 Biesiady Teatralnej – Horyniec -Zdrój 2019


Jury Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w składzie:

Magdalena Kumorek – przewodnicząca

Grzegorz Reszka

Łukasz Drewniak

Tomasz Rodowicz

po obejrzeniu w dniach 14 – 16 lutego 2019 roku 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i jedno wyróżnienie;

w kategorii zespołów teatralnych małych form

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 4 000 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymuje Teatr Persyflaż z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie za spektakl Za Kulisami wg Opowiadań Antoniego Czechowa.

(zdj. Krystian Kłysewicz - Facebook/Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju)

 

 

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości  3 000 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu trafia do Teatru Budka Telefoniczna z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu za spektakl „Cichość” w reżyserii Anety Ćwieluch.

Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 500 zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec – Zdrój   –  dla Teatru THE M.A.S.K  Stowarzyszenia Kreatywny Bielsk Podlaski za przedstawienie „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Mateusza Sacharzewskiego.

 

W kategorii indywidualnych dokonań twórczych

Złotą Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 000 zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego  –  otrzymuje Marta Pohrebny  za monodram „Słodka” w reżyserii Małgorzaty Paszkier-Wojcieszonek.

 

(zdj. Krystian Kłysewicz - Facebook/Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju)

 

Srebrną Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną  w wysokości 1 500 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu  otrzymuje Jarosław Filipski za reżyserię i ideę spektaklu „Wyspa” Teatru Narybek From Poland.

Brązową Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu dla Józefa Bajonoka za rolę Wienniczki w spektaklu Moskwa Pietuszki Teatru DS.Ci-PR-CHA w reżyserii Petera Luptovskiego.

 

Nagroda specjalna „Róża Horyniecka” w wysokości 500 zł ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec spółka z o.o trafia do Ryszarda Jakubisiaka i aktorów z warszawskiego Teatru Parabuch za spektakl Szczęście Frania Włodzimierza Perzyńskiego.

 

Jury postanowiło przyznać jedno honorowe wyróżnienie: Zespołowi Teatru Kaprys z Łap za spektakl „Drwa” wg Michaiła Zoszczenki  w reżyserii Adama Karasiewicza

 

Jury jubileuszowej 40 Edycji Biesiady Horynieckiej miało w tym roku wyjątkowo trudne zadanie i ubolewa, że regulaminowych nagród pieniężnych jest tak niewiele. Mamy jednak nadzieję, że werdykt oddaje interesujący zwrot w najnowszych dziejach festiwalu, promuje nowe grupy teatralne i zainteresowanie bardziej tradycyjnymi konwencjami scenicznymi. Próby przyglądania się teatrowi w stylu retro są kapitalną lekcją historii sceny i stylu gry dla aktorów i widzów. Jednocześnie po raz pierwszy od jakiegoś czasu bardzo mocno wybrzmiał w Horyńcu głos teatrów zaangażowanych, komentujących polską rzeczywistość, dotykającą spraw bolesnych i aktualnych. Siła teatru niezależnego zawsze brała się z odwagi i ryzyka poruszania gorących tematów.  W naszym werdykcie próbowaliśmy pogodzić te dwa kierunki poszukiwań, pokazać, że oba są nam tak samo potrzebne.

 

Finałowa gala (zdj. Krystian Kłysewicz - Facebook/Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju)

                                                           

 

 Zobacz fotogalerię:

 

 

Więcej o Biesiadzie Teatralnej:

Facebook/Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju

Relacja Agnieszki Pipały z PAP na https://www.dzieje.pl

Katolickie Radio Zamość

Relacja TVP 3 Rzeszów

Biesiada Teatralna w Horyńcu - Zdroju trwa - relacja Radia Rzeszów

Rogi Króla Jana i Misy Borowiny rozdane - Radio Rzeszów

 

 

 • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

 • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone